Czym jest urlop ojcowski i kto może z niego skorzystać?
- Z urlopu ojcowskiego może skorzystać ojciec dziecka, a także ojcowie adopcyjni.
- Urlop ten przysługuje zarówno mężczyznom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, jak i tym prowadzącym działalność gospodarczą.
Kiedy ojciec dziecka może korzystać z urlopu ojcowskiego?
- Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje ojcu dziecka, który dziecko wychowuje, a także ojcu dziecka, który skorzystał już z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego;
- Ojciec dziecka może korzystać z urlopu rodzicielskiego, w przypadku, gdy matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego bądź urlopu wychowawczego;
- Urlop ojcowski jest samodzielnym prawem pracownika - ojca dziecka, przysługuje także w sytuacji, kiedy matka dziecka nie jest pracownicą, osobą nieubezpieczoną.
Co się zmieniło z dniem 26.04.2023?
- Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza w art. 1823 § 1 pojęcie celu, któremu ma służyć urlop ojcowski. Ustawodawca wskazał, że celem jest sprawowanie opieki nad dzieckiem.
- Możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego zostaje ograniczona do pierwszych 12 miesięcy życia dziecka.
- W związku z korzystaniem z urlopu ojcowskiego pracownik objęty jest taką samą ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, jaka przysługuje w związku z korzystaniem z urlopu macierzyńskiego. Kwestię tę unormowano w znowelizowanym Art. 177 § 1 Kodeksu pracy.
Ważne
Zgodnie z art. 177 § 1Kodeksu pracy w okresie korzystania z urlopu ojcowskiego albo jego części, do dnia zakończenia tego urlopu pracodawca nie może:
- prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z pracownicą lub pracownikiem. Należy podkreślić, że państwa członkowskie zobowiązują pracodawców art. 12 dyrektywy 2019/1158 do wprowadzenia niezbędnych środków w celu zakazania zwalniania, przygotowania do zwalniania pracowników w czasie korzystania przez nich z uprawnień związanych z rodzicielstwem;
- wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z pracownicą lub pracownikiem, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z ich winy i reprezentująca pracownicę lub pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Udowodnienie winy pracownika spoczywa na pracodawcy (art. 177 § 4 i 41 Kodeku pracy).
Wymiar urlopu ojcowskiego
Wymiar urlopu ojcowskiego nie uległ zmianie i nadal wynosi 2 tygodnie (Art. 1823 § 1 Kodeksu pracy).
Termin na złożenie wniosku
Warunkiem udzielenia tego urlopu jest złożenie przez pracownika - ojca wniosku w postaci papierowej lub elektronicznej, nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.
Ważne
Urlop ojcowski może być wykorzystany w częściach, z zastrzeżeniem, że żadna z części nie może być krótsza niż tydzień (tydzień należy rozumieć jako 7 kolejnych dni kalendarzowych (Art. 1831 § 1 Kodeksu pracy w zw. z art. 1823 § 1 k.p.).
W przypadku złożenia pracownika wniosku o urlop ojcowski wcześniej aniżeli przewidziany prawnie termin na złożenie takiego wniosku, ochrona zacznie obowiązywać dopiero od terminu określonego w przepisach prawa, tj.: na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu ojcowskiego albo jego części.
Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Odmowa udzielenia pracownikowi urlopu ojcowskiego w sytuacji, gdy spełnia on wszystkie określone prawem wymagania, stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika), zagrożone karą grzywny (Art. 281 § 1 pkt 5 Kodeksu pracy).
Co powinien zawierać wniosek o urlop ojcowski składany pracodawcy?
Wniosek o udzielenie pracownikowi - ojcu urlopu ojcowskiego lub jego części zawiera:
- imię i nazwisko pracownika;
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop ojcowski albo jego część.
Do wniosku dołącza się dokumenty określone w § 16 rozporządzenia w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) wydany przez uprawniony organ dokonujący rejestracji urodzenia w danym kraju, albo kopie tych dokumentów;
- kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, w przypadku gdy wniosek dotyczy udzielenia urlopu ojcowskiego albo jego części na dziecko przysposobione;
- oświadczenie pracownika - ojca wychowującego dziecko, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części;
- kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję.
Przepisy przejściowe
Zgodnie z art. 36 ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. , poz. 641), pracownik – ojciec wychowujący dziecko w dniu wejścia w nowelizacji ma prawo do urlopu ojcowskiego na zasadach określonych w przepisach dotychczasowych, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko:
- 24 miesiąca życia, albo
- 14. roku życia, o ile nie upłynęły 24 miesiące od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie tego dziecka.
Wysokość urlopu ojcowskiego
- Jeżeli pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę - wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% podstawy. Podstawa zasiłku ustalana jest z pewnymi wyjątkami przewidzianymi w Art. 36 ustawy zasiłkowej na podstawie średniego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu ojcowskiego;
- Innymi prawami rządzi się ustalanie podstawy zasiłku macierzyńskiego u przedsiębiorców. Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego musi opłacać dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe.
Więcej informacji dotyczącej ubiegania się o zasiłek macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego przez ojca dziecka prowadzącego działalność gospodarczą można znaleźć na stronie ZUS.
Urlop ojcowski - jakie dokumenty należy złożyć w ZUS?
W przypadku gdy płatnikiem zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych ojciec dziecka musi złożyć odpowiednie dokumenty:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka bądź postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka;
- w przypadku urodzenia dziecka podczas pobytu za granicą - przetłumaczony na język polski skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka lub ich kopia potwierdzona przez płatnika zasiłku albo przez Zakład za zgodność z oryginałem. Obowiązek tłumaczenia nie dotyczy aktów urodzenia dziecka wystawionych na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Ukrainy, Macedonii, Serbii, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny, w języku urzędowym tych państw;
- potwierdzenie udzielenia urlopu ojcowskiego (np. w postaci podpisanego przez pracodawcę wniosku o ten urlop);
- oświadczenie, że ojciec nie pobrał jeszcze zasiłku macierzyński za okres urlopu ojcowskiego;
- wypełnione przez pracodawcę zaświadczenie ZUS Z-3.
Więcej na stronie ZUS.