Wielka Brytania będzie nadal uczestniczyć we wspólnym rynku i unii celnej – regulacje w tym zakresie pomiędzy UE, a Wielką Brytanią pozostaną bez zmian. Z punktu widzenia przedsiębiorców, istotne staje się wykorzystanie najbliższych miesięcy na przygotowanie się do wyjścia z unii celnej.
Chwilowo bez turbulencji
Po okresie przejściowym, przedsiębiorca z Wielkiej Brytanii podlegający rejestracji dla celów VAT w PL, chcący wykonywać działalność opodatkowaną VAT na terytorium Polski, zostanie zobowiązany do ustanowienia przedstawiciela podatkowego, bez którego nie rozliczy podatku VAT.
Zadaniem przedstawiciela podatkowego jest:
• wykonywanie obowiązków przedsiębiorcy w zakresie rozliczania podatku (sporządzanie deklaracji podatkowych oraz informacji podsumowujących),
• prowadzenie i przechowywanie dokumentacji w tym ewidencji na potrzeby rozliczeniowe.
Dotychczasowe zasady i okres przejściowyFirma Beauty XYZ, z siedzibą w Wielkiej Brytanii nabywa w Polsce towary kosmetyczne, które następnie sprzedaje zarówno w Polsce jak i do innych państw UE (w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów). W związku z tym, obowiązkiem firmy Beauty XYZ jest:
• rejestracja VAT w Polsce Co z działalnością firmy w Polsce od 1 stycznia 2021? Wg. stanu prawnego obowiązującego na dzień 1.02.2020 firma Beauty XYZ chcąc dalej operować w Polsce po okresie przejściowym, zobowiązana jest do zawarcia umowy o przedstawicielstwo podatkowe. |
---|
Przedstawiciel podatkowy odpowiada solidarnie z podmiotem w Wielkiej Brytanii (w tym przypadku z firmą Beauty XYZ) za zobowiązanie podatkowe, które przedstawiciel podatkowy rozlicza w imieniu i na rzecz tego podmiotu.
Przedłużenie okresu przejściowego?
Równocześnie trudno określić w jaki sposób zachowa się polski ustawodawca po zakończeniu okresu przejściowego. Niejasne jest m.in. czy zostaną wprowadzone przepisy przejściowe dla podmiotów z Wielkiej Brytanii, czy podmioty te będą zobligowane do przedstawicielstwa podatkowego. W czarnym scenariuszu mogłoby dojść nawet do wyrejestrowania podmiotów z UK. Ponieważ warunkiem rejestracji dla celów VAT podmiotów z krajów trzecich jest ustanowienia przedstawiciela podatkowego. Jeżeli działasz w Polsce i nie chcesz zostać wyrejestrowany powinieneś po okresie przejściowym złożyć do właściwego urzędu skarbowego umowę o przedstawicielstwo podatkowe.