Zminimalizuj ryzyko podatkowe i złóż wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej
Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) to decyzja wydawana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na wniosek przedsiębiorcy. Przedsiębiorca, który otrzymał decyzję w ramach Wiążącej Informacji Stawkowej, jest chroniony podczas kontroli podatkowej w ten sposób, że organ kontrolujący nie może obciążyć go sankcjami za stosowanie stawki wskazanej w WIS.
Wiążąca Informacja Stawkowa zobowiązuje organy podatkowe wobec podmiotów, dla których została wydana w odniesieniu do towaru, usługi, świadczenia kompleksowego, dokonanych po dniu, w którym decyzja została doręczona.
Wniosek może dotyczyć wyłącznie przepisów w zakresie stawek podatku od towarów i usług 0%, 5%, 8% lub 23%, z wyjątkiem opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz eksportu towarów. Wiążąca Informacja Stawkowa może zostać wydana również w zakresie klasyfikacji towaru lub usługi dla celów stosowania przepisów o podatku od towarów i usług, zawierających taką klasyfikację.
Wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej zawiera:
Decyzja wydawana jest bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku, jednakże termin może być jednak przedłużony przez organ.
Decyzja ważna jest 5 lat od dnia wydania, chyba że przed tym dniem WIS wygaśnie z mocy prawa w przypadku zmiany przepisów prawa podatkowego będących przedmiotem WIS.
Decyzję można zaskarżyć w ciągu 14 dni od dnia jej doręczenia na złożenie od niej odwołania do Dyrektora KISS. Jeśli w sprawie zostało wydane postanowienie kończące sprawę, np. o odmowie wydania WIS, przedsiębiorca ma 7 dni. Jeśli po odwołaniu przedsiębiorca wciąż nie zgadza się z otrzymanym rozstrzygnięciem, przysługuje mu możliwość skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, którą należy złożyć za pośrednictwem Dyrektora KIS w terminie 30 dni od dnia doręczenia tego aktu.
Wniosku o WIS nie można złożyć, jeżeli w dniu jego złożenia właściwy organ prowadzi czynności np. kontrolę podatkową która dotyczy zakresu przedmiotowego tego wniosku, albo gdy w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego, lub w zawartym z organem porozumieniu inwestycyjnym.
Wniosek o WIS nie będzie również wydane jeśli np. dotyczy ustalenia:
W ww. sytuacjach, wymienionych w pkt. 1-6, należy złożyć wniosek o wydanie Interpretacji Indywidualnej.