Sprawdź, czy zobowiązany jesteś do zarejestrowania się do VAT
Rejestracji w zakresie VAT podlegają osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą jako producenci, handlowcy, usługodawcy, w tym podmioty pozyskujące zasoby naturalne, rolnicy.
Podatnicy, są zobowiązani złożyć Naczelnikowi Urzędu Skarbowego zgłoszenie rejestracyjne przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 ustawy o VAT, czyli przed:
Podstawowym dokumentem jest formularz zgłoszeniowy VAT-R (dostępny w dwóch językach: Polskim oraz Angielskim). Formularz ten służy również do rejestracji do transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Proces rejestracji obejmuje, poza samym zgłoszeniem rejestracyjnym, także zgłoszenie identyfikacyjne na formularzu NIP-2.
Zarówno zgłoszenie rejestracyjne VAT-R jak i aktualizacyjne NIP-2 mogą zostać złożone w formie elektronicznej (wymagany jest wówczas posiadanie podpisu kwalifikowanego), jak i papierowej.
Podatnik zobowiązany jest do złożenia następujących dokumentów:
Jeżeli podatnik zamierza zlecić innemu podmiotowi wykonywanie czynności związanych z obsługą ich rozliczeń w zakresie podatku VAT, oprócz ww. dokumentów, warto złożyć również odpowiednie pełnomocnictwa umożliwiające działanie w ich imieniu przed urzędami skarbowymi w Polsce, np.:
Wszystkie niezbędne dokumenty muszą zostać złożone do odpowiedniego urzędu. Co do zasady proces rejestracji trwa około miesiąca. W tym czasie organ sprawdza, czy złożone dokumenty są kompletne itd.
Jeżeli nie ma żadnych wątpliwości odnoście do dokumentów, rejestracja do VAT może potrwać około 7 dni.
Organ podatkowy nie dokonuje wyłącznie weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym, ale sprawdza również, czy ma do czynienia z istniejącym podmiotem. Weryfikacja dokonywana jest poprzez kontakt z podatnikiem. W przypadku niemożliwości skontaktowania się z podmiotem, mimo udokumentowanych prób lub w przypadku gdy podmiot nie stawia się na wezwania, organ odmawia rejestracji podmiotu jako podatnika VAT.
Ważne: Nie ma przy tym obowiązku zawiadamiania podmiotu o tym fakcie. Identyczne skutki wywiera wskazanie w zgłoszeniu rejestracyjnym danych niezgodnych z prawdą lub też ustalenie przez organ, że podmiot, który złożył zgłoszenie rejestracyjne nie istnieje.
Rejestracja do VAT nie zawsze jest konieczna. Po spełnieniu odpowiednich warunków, ciężar rozliczenia podatku VAT przejmuje nabywca towaru lub usługi.
Proces rejestracji trwa około jednego miesiąca, jednak, w przypadku gdy złożone dokumenty są kompletne i organ nie ma żadnych wątpliwości proces rejestracji trwać może około jednego tygodnia.