Sprawdź, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko podczas kontroli podatkowej
JPK (Jednolity Plik Kontrolny) to zbiór danych dotyczący wszelkich operacji gospodarczych za konkretny okres podatkowy. Został on wprowadzony, aby ustandaryzować i usprawnić kontrolę dokumentów oraz zidentyfikować nieprawidłowości rozliczeń VAT.
Od 1 lipca 2018 r. organ podatkowy może zażądać przesłania całości lub części prowadzonych ksiąg w przypadku prowadzonej kontroli, a przedsiębiorca zobowiązany jest do przesyłania danych do urzędu w celu ułatwienia czynności sprawdzających.
Za niezłożenie lub złożenie JPK po terminie wiązać się może z nałożeniem kary porządkowej. Co istotne, w skrajnych przypadkach działanie podatnika może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie skarbowe albo przestępstwo skarbowe.
Coraz częściej organy podatkowe wykorzystują narzędzia informatyczne do kontroli podatników. Jednym z nich jest żądanie przekazania pliku JPK_FA, a więc danych dotyczących faktur sprzedaży w specjalnie określonej przez Ministerstwo Finansów strukturze logicznej. Obecnie jest to o tyle istotne, że termin na ich wygenerowanie jest krótki, a używany przez firmę program może nie wygenerować pliku na czas. Za niezłożenie pliku grozi kara porządkowa w wysokości 3300 zł, a w skrajnych przypadkach odpowiedzialność karna skarbowa zagrożoną grzywną do 120 stawek dziennych.
Na naszą ofertę z zakresu plików JPK na żądanie składają się następujące czynności:
Organ podatkowy może zażądać przekazania JPK w przypadku: prowadzenia kontroli podatkowej, czynności sprawdzających, kontroli celno-skarbowej oraz postępowania podatkowego. Co istotne, organ podatkowy może zażądać przekazania danych nie tylko od kontrolowanego, ale także od kontrahentów.
Organ podatkowy nie ma ustawowych ograniczeń co do zażądanych danych. JPK na żądanie obejmuje struktury:
W przypadku zażądania przesłania JPK przez organ podatkowy, podatnik zobowiązany jest do przesłania danych w ciągu nie mniej niż 3 dni. Dokładny termin znajdować się będzie w wezwaniu.
JPK na żądanie zapisuje się na płycie lub na pendrive, a następnie składa się w dzienniku podawczym właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. Płytę/pendrive można także wysłać kurierem.