Sprawdź, jak obiżyć swoje zobowiązania podatkowe, dzięki odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych
Wprowadzona w 2016 roku ulga na działalność badawczo-rozwojowa pozwala przedsiębiorcom na korzystanie z preferencji podatkowych, bez konieczności wypełniania obszernych wniosków i prowadzenia skomplikowanej dokumentacji księgowej. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą taką działalność mogą skorzystać z odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, a w konsekwencji obniżyć zobowiązanie podatkowe za rok podatkowy.
Podatnik, który zamierza skorzystać z ulgi B+R powinien przeanalizować, czy jego działalność można uznać za:
Interesują Państwa aktualne zmiany w przepisach? Zachęcamy do sprawdzenia aktualności!
Za koszt kwalifikowany w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową należy uznać także wynagrodzenie pracownika za okres przebywania na urlopie wypoczynkowym, choroby czy innej usprawiedliwionej nieobecności.
Odliczenie wydatków możliwe jest proporcjonalnie do udziału w zysku.
Przepisy nie regulują, w jaki sposób dokonywać przeniesienia na przyszłe lata kwot kosztów kwalifikowanych ulgi B+R. Podatnik może więc zastosować dowolny podział, w szczególności zastosować proporcję kosztów kwalifikowanych w ogólności i tych przysługujących centrom badawczo-rozwojowym.
Podatnik korzystający z ulgi badawczo-rozwojowej nie musi w trakcie roku informować urzędu skarbowego o prowadzeniu takiej działalności. Informacja o skorzystaniu z ulgi zamieszczona jest w zeznaniu rocznym.
Nie, każda organizacja może również na własny użytek wykonywać prace badawczo-rozwojowe.
Przykłady działań kwalifikujących się pod działalność B+R:
Zamknięty katalog kosztów kwalifikowanych został uregulowany w art. 18d ustawy o CIT i art. 26e ustawy o PIT, a koszty te to w istocie nakłady przeznaczane na finansowanie odpowiedniej infrastruktury, wyspecjalizowanego personelu, praw ochronnych czy innych procesów i należności powiązanych z prowadzeniem szeroko pojętej działalności badawczo-rozwojowej.
Podatnicy posiadający status CBR mają zwiększone korzyści w przypadku korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej. Jedną z nich jest możliwość uznania dodatkowych kosztów za koszty kwalifikowane np.: odpisy amortyzacyjne od budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo rozwojowej czy koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych uzyskanych od innych podmiotów niż jednostki naukowe.