Sprawdź, która ulga pozwoli Ci zaoszczędzić najwięcej
Polski system podatkowy oferuje kilka rozwiązań mających zachęcić przedsiębiorców do podejmowania działań rozwojowych. IP BOX (ulga Innovation Box) oraz estoński CIT są ulgami o charakterze dochodowym, natomiast ulga badawczo-rozwojowa (B+R) i ulga na robotyzację, ulga na prototyp oraz ulga na ekspansję zagraniczną – kosztowym.
Na szczególną uwagę zasługują modyfikacje przepisów wprowadzone przez Polski Ład. W zakładce ‘’Strefa wiedzy’’ eksperci KR Group zebrali najistotniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2022 r.
Polski Ład wprowadził wiele rozwiązań, które wpływają na prowadzenie biznesu w Polsce, m.in. w zakresie ulg podatkowych, estońskiego CIT, spółek holdingowych, podatku u źródła. Warto zauważyć, że w wyniku tych zmian pojawiły się nowe, wcześniej nieznane ulgi (ulga na prototyp, ulga na robotyzację, ulga na ekspansję zagraniczną), jak i wprowadzano takie ułatwienia w wykorzystywaniu dotychczasowych instrumentów, jak możliwość jednoczesnego rozliczania ulgi badawczo-rozwojowej i IP Box.
Właściwe zrozumienie działania dostępnych ulg może być istotnym czynnikiem poprawiającym rentowność prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności.
Interesują Państwa aktualne zmiany w przepisach? Zachęcamy do sprawdzenia aktualności!
Największe podobieństwo występuje między ulgą IP BOX-em a estońskim CIT-em, ponieważ obie zachęty skupiają się na dochodowej stronie stymulacji rozwojowej działalności podatnika. Największe powiązanie istnieje natomiast między ulgą IP BOX oraz ulgą B+R. Najmniejszym zagrożeniem dla popularności IP BOX jest prawdopodobnie ulga na robotyzację. Przewidywania te zweryfikować może tylko czas.