Sprawdź, czy zostaniesz objęty nową formą daniny
Podatek minimalny to kolejna forma opodatkowania, która wprowadzona została w 2021 r. w ramach „Polskiego Ładu”, jednak w 2022 r., Sejm zawiesił obowiązywanie tych przepisów na dwa lata. W związku z upływem okresu zawieszenia, już od 1 stycznia 2024 r. przepisy o minimalnym podatku dochodowym od osób prawnych w pełni zaczęły obowiązywać.
Podatkiem minimalnym objęte są spółki rozliczające się w całości w Polsce, a także podatkowe grupy kapitałowe, które:
Nowa forma daniny ma na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której duże firmy deklarują niski dochód lub stratę, a posiadają w danym roku duży obrót i nie ponoszą z tego tytułu konieczności rozliczenia podatku dochodowego.
Ministerstwo Finansów wprowadzając kolejną formę opodatkowania CIT miało na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu podatkowego. Podatek minimalny ma ukrócić sytuacje, w których duże przedsiębiorstwa, mimo osiągania znaczących obrotów, regularnie deklarują niskie zyski lub straty.
Zgodnie z ustawą CIT podatek minimalny wynosi 10% podstawy opodatkowania. Podstawa opodatkowania składa się z części przychodów oraz określonych kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych. Ponadto przepisy przewidują liczne i istotne wyłączenia wpływające na podstawę opodatkowania.
Nową formą podatku CIT objęci są podatnicy, którzy ponieśli stratę podatkową lub dochód nieprzekraczający 2% wartości przychodów.
Szacunkowo – co czwarty podatnik CIT zobowiązany będzie do zapłaty daniny. Co do zasady podatkiem nie objęte będą firmy, które rozpoczynają działalność. Już teraz warto skontaktować się z ekspertem, który przeprowadzi szczegółową analizę Państwa modelu biznesowego celem określenia, kiedy i w jakim stopniu spółka może zostać dotknięta opodatkowaniem.
Tak, z podatku minimalnego wyłączone będą np. podmioty: rozpoczynające działalność, postawione w stan upadłości, likwidacji lub w trakcie restrukturyzacji. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Wraca podatek minimalny