Zgodnie z Kodeksem Pracy, jeśli warunki wykonywania pracy odpowiadają definicji stosunku pracy, umowa cywilnoprawna (w tym B2B) może zostać uznana za umowę o pracę. W Kodeksie Pracy wskazuje się, że stosunek pracy zachodzi, gdy pracownik wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego określonym, za wynagrodzeniem.
Art. 22 § 1¹ Kodeksu Pracy stanowi, że „zatrudnienie na warunkach określonych w § 1 (wykonywanie pracy pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę za wynagrodzeniem) jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli strony zawarły umowę B2B, ale w rzeczywistości sposób realizacji zobowiązań odpowiada pracy etatowej, sąd może uznać taką umowę za umowę o pracę.
Konsekwencje uznania umowy B2B za umowę o pracę
Uznanie umowy B2B za umowę o pracę niesie za sobą poważne konsekwencje prawne i finansowe zarówno dla samozatrudnionego, jak i dla pracodawcy. Z jednej strony, samozatrudniony może domagać się praw pracowniczych, takich jak prawo do urlopu wypoczynkowego czy dodatków za godziny nadliczbowe. Z drugiej strony, pracodawca może być zobowiązany do opłacenia składek ZUS za ostatnie 5 lat współpracy, co w praktyce oznacza zapłatę zarówno części pracodawcy, jak i części pracownika. Pracodawca ma prawo domagać się zwrotu części składek od samozatrudnionego, jednak jest to złożony proces i niesie ryzyko konfliktów.
Ponadto, uznanie umowy B2B za umowę o pracę może wiązać się nie tylko z konsekwencjami finansowymi, ale także z odpowiedzialnością prawną. Taka sytuacja może zostać uznana za popełnienie wykroczenia przez przedsiębiorcę, co grozi nałożeniem kary grzywny. Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, przedsiębiorca, który obchodzi przepisy dotyczące zawierania stosunku pracy, w tym nieprawidłowo zawiera umowy cywilnoprawne zamiast umowy o pracę, może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.
Nowe uprawnienia PIP
Obecnie trwają prace nad projektem ustawy, mającym na celu ograniczenie zjawiska fikcyjnego samozatrudnienia. Zgodnie z założeniami, PIP ma uzyskać nowe uprawnienia, które pozwolą na przekształcanie umów cywilnoprawnych, takich jak umowy B2B, o dzieło czy zlecenia, w umowy o pracę na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez PIP.
Najważniejsze jest zrozumienie
Umowy B2B są popularne wśród przedsiębiorców ze względu na elastyczność, możliwość wyższych dochodów i niezależność w organizacji pracy. Jednak ich stosowanie wymaga zrozumienia wynikających z nich odrębności, odróżniających ten stosunek prawny od umowy o pracę.