W Unii Europejskiej widoczny jest obecnie trend cyfryzacji podatków, czego dowodem jest dyrektywa „VAT in the Digital Age” (VAT w Erze Cyfrowej), o której piszemy szczegółowo w tym artykule. Zauważyć można, że coraz więcej krajów decyduje się na cyfrowe rozwiązania podatkowe, aby kontrolować oszustwa podatkowe, uszczelnić luki w podatku VAT, a także zredukować koszty administracyjne. W Polsce Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić obowiązkowe e-fakturowanie (KSeF) w lipcu 2024 r. dla większości podatników.
Jak działa rumuńska e-Factura?
RO e-Factura (rumuńska e-faktura) to narzędzie do elektronicznego wystawiania i odbierania faktur, które wprowadziła Krajowa Agencja Administracji Podatkowej (ANAF).
Po wystawieniu faktury jest ona wysyłana w formacie elektronicznym do ANAF SPV - Virtual Private Space (swojego rodzaju chmury). Po zweryfikowaniu i zatwierdzeniu informacji zawartych na fakturze, ANAF podpisuje i potwierdza jej rejestrację. Po zatwierdzeniu faktura staje się oficjalna i nie może być modyfikowana, usuwana, ani anulowana.
Czy faktury przesłane do RO e-Factura mogą być korygowane?
Korekty związane z produktami, liczbą lub cenami, a także korekty związane z odbiorem produktów przez klienta, mogą być dokonywane poprzez wystawienie nowej faktury.
Wystawiona faktura zawierać ma odniesienie do faktury pierwotnej, koryguje i/lub dodaje nowe pozycje do dokumentu. Dokument ten zostanie wysłany do systemu RO e-Factura jako "Nota kredytowa" lub "Faktura korygująca".
Kto zobowiązany jest do korzystania z systemu RO e-Factura?
Na chwilę obecną system jest wykorzystywany przy:
- transakcjach B2G (Business to Government) – do raportowania wszystkich zakupów towarów/usług dokonywanych przez państwo od firm prywatnych;
- transakcjach B2B (Business to Business) tylko u przedsiębiorców (osób prawnych) dokonujących dostaw towarów sklasyfikowanych jako podmioty obarczone wysokim ryzykiem unikania i uchylania się od opodatkowania.
Począwszy od 1 stycznia 2024 r., system RO e-Factura będzie obowiązkowy dla wszystkich podatników w transakcjach B2B przeprowadzanych na terytorium Rumunii z siedzibą, niezależnie od tego czy są zarejestrowani do celów VAT. Praktycznie wszystkie faktury wystawiane i otrzymywane w związku z transakcjami B2B przeprowadzanymi na terytorium Rumunii będą wysyłane i otrzymywane w zintegrowanym systemie ANAF.
Ważne!
Przepis prawny ma również zastosowanie do podatników niebędących rezydentami, którzy są zarejestrowanymi jako podatnicy VAT w Rumunii.
Zwolnione z tych przepisów są dostawy towarów zwolnionych z VAT, o których mowa w art. 294 ust. 1 lit. a) i b) oraz ust. 2 kodeksu podatkowego. 294 ust. 1 lit. a) i b) oraz ust. 2 kodeksu podatkowego Podatnicy nie będą zgłaszać transakcji, które nie zostały przeprowadzone wyłącznie na terytorium Rumunii, takich jak eksport, import lub wewnątrzwspólnotowe zakupy/dostawy.
Podatnicy mający siedzibę w Rumunii, niezależnie od tego, czy są zarejestrowani do celów VAT, mają obowiązek przedkładania faktur wystawionych w systemie RO e-Factura w okresie od 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r., niezależnie od tego, czy ich odbiorcy są zarejestrowani w rejestrze RO e-Faktura.
W tym okresie dostawcy, o których mowa powyżej, będą zobowiązani do przesyłania wystawionych faktur odbiorcom za pośrednictwem poczty elektronicznej lub w formie fizycznej, z wyjątkiem sytuacji, w której zarówno dostawca, jak i odbiorca są zarejestrowani w rejestrze e-Faktura RO.