Obecnie rumuńskie firmy o obrotach poniżej 1.000.000 euro stosować mogą system podatku od dochodów, zamiast podatku CIT - stąd firmy płacą 3% podatek liczony od dochodu zamiast 16% CIT-u liczonego od zysku księgowego skorygowanego o nieopodatkowany przychód i koszty niekwalifikowalne. W przypadku, gdy firma zatrudnia 1 pracownika, który pracuje w pełnym wymiarze godzin, zamiast 3% płaci 1% podatku. Firmy stosujące obniżony system podatku od dochodów nazywane są mikroprzedsiębiorstwami.
Od 1 stycznia 2023 r. system podatku dochodowego się zmieni. Firma może zostać zaliczona do kategorii płatników podatku dochodowego od mikroprzedsiębiorstw, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
- osiągnęła dochody, które nie przekroczyły równowartości 500.000 euro (rząd nadal spiera się, czy próg ten będzie obowiązywał na podstawie dochodów zarejestrowanych w 2022, czy będzie to próg referencyjny dla firm w 2023)
- posiada co najmniej jednego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę lub umowę/zlecenie menedżerskie z minimalnym wynagrodzeniem brutto, z wyjątkiem nowo powstałych spółek (termin obowiązywania wynosi 30 dni od daty rejestracji spółki)
- posiada wspólników/akcjonariuszy, którzy posiadają ponad 25% udziałów lub praw głosu w nie więcej niż trzech rumuńskich podmiotach prawnych, które kwalifikują się do stosowania systemu podatku od dochodów mikroprzedsiębiorstw, w tym osobę, która weryfikuje spełnienie warunków
- nie jest w postępowaniu upadłościowym, po której następuje likwidacja, zarejestrowana w Rejestrze Handlowym lub sądzie, zgodnie z przepisami prawa
- osiągnięte przychody, inne niż z tytułu doradztwa, w proporcji większej niż 80% przychodów ogółem
Firmy uprawnione do stosowania obniżonego systemu opodatkowania będą miały jednolitą stawkę podatkową jako 1% od dochodu podlegającego opodatkowaniu. Stawka podatku w wysokości 3% nie będzie już stosowana.
Ważne: jeśli Twoja firma nie przekroczyła w 2022 roku próg 500.000 euro lub 1.000.000 euro (w przypadku utrzymania progu na 2022 rok) jako przychodów, to jeśli do końca 2022 roku nie zatrudni nikogo w pełnym wymiarze czasu pracy, firma zastosuje 16% CIT począwszy od 2023 roku. Również jeśli wykonywana działalność dotyczy doradztwa lub zarządzania w procentach powyżej 20%, to nadal firma nie może stosować systemu mikroprzedsiębiorstw w 2023 r. bez względu na zarejestrowane przychody i liczbę pracowników.