Tak jak pozostałe kraje członkowskie Unii Europejskiej, Polska zobowiązała się, że do 17 grudnia 2021 r. wprowadzi do krajowego porządku prawnego unijną dyrektywę o sygnalistach dla podmiotów publicznych, a do 17 grudnia 2023 r. dla grupy podmiotów w sektorze prywatnym.
Ochrona sygnalistów – nowe obowiązki
Dyrektywa zobowiązuje kraje członkowskie Unii Europejskiej do wprowadzania własnych przepisów, które zapewnić mają możliwość zgłaszania w ramach organizacji wszelkich naruszeń prawa, a osobom zgłaszającym – bezpieczeństwo. Co istotne, każda firma musi także podjąć działania, które chronić będą przed nadużyciami zgłaszanymi w złej wierze.
Nowe regulacje wprowadzają szereg nowych obowiązków, z którymi w najbliższym czasie firmy będą musiały się zmierzyć. Firma zobowiązana będzie do opracowania procedury zgłoszeń wewnętrznych, która określi zasady przyjmowania zgłoszeń i stworzyć narzędzie do ich przyjmowania. Do równie istotnych obowiązków należy także: opracowanie procedur antydyskryminacyjnych, czy dostosowanie regulacji RODO.
Przedsiębiorcom za brak procedury albo jej niezgodność z ustawą może grozić grzywna, orzekana w sprawach o wykroczenia. Właśnie dlatego nawet w przypadku już wdrożonych rozwiązań zalecamy ich weryfikację pod kątem zgodności z nowymi przepisami.
Kim jest sygnalista i kogo dotyczy obowiązek?
Sygnalista to osoba, która w dobrej wierze, w celu poprawy sytuacji lub zapobieżenia szkodom w sposób anonimowy zgłasza nieprawidłowości, nadużycia lub łamanie prawa w firmie.
Przepisami o sygnalistach objęte będą podmioty z sektora publicznego, a także z prywatnego. Prywatne firmy mają obowiązek wdrożenia procedur w przypadku zatrudniania minimum 50 pracowników.
Proces legislacyjny
Za brak terminowego wprowadzenia do krajowego porządku prawnego unijnej dyrektywy o sygnalistach, naliczano kary. Ustawa powinna wejść w życie w ciągu 3 miesięcy od jej uchwalenia, zatem możemy się spodziewać, że już w lipcu obowiązywać będą przepisy o ochronie sygnalistów.
Jeżeli chcieliby Państwo się dowiedzieć jak praktycznie podejść do wdrożenia zmian, zapraszamy do kontaktu.