18 kwietnia 2023 roku w Dzienniku Ustaw pod poz. 727 opublikowano Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 marca 2023 r. w sprawie ewidencji prowadzonej przez członków grupy VAT. Regulacje te dotyczą wąskiej grupy podatników, jaką jest grupa VAT, a w zasadzie jej członków i zaczną obowiązywać od 1 lipca 2023 r.
Od 1 stycznia 2023 r. w polskim porządku prawnym funkcjonuje kolejny rodzaj podatnika VAT, jakim jest grupa VAT. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami grupę VAT mogą tworzyć podmioty powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie.
Instytucja grupy VAT jest dobrowolna i zależy od decyzji przedsiębiorców tworzących taką grupę. Jak wskazuje art. 8c ust. 1 ustawy o VAT dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT nie podlegają opodatkowaniu.
Grupa VAT a ewidencja
W związku z wprowadzeniem z dniem 1 lipca 2023 r. przepisów dotyczących nowej struktury logicznej JPK_GV (1), członkowie grupy VAT będą mieli obowiązek przesyłania do urzędu skarbowego, właściwego dla przedstawiciela grupy VAT, ewidencji za pomocą środków komunikacji elektronicznej, za okresy miesięczne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym miesiącu. Ewidencja ta będzie sporządzana i składana osobno przez każdego członka grupy VAT, w zakresie dokonanych dostaw i świadczonych usług na rzecz pozostałych członków grupy VAT. Konieczność przekazania takiej ewidencji wystąpi również w przypadku braku transakcji dostawy towarów lub usług pomiędzy członkami grupy VAT w danym okresie rozliczeniowym.
Ewidencja - zakres danych
Opublikowane rozporządzenie określa szczegółowy zakres danych zawartych w ewidencji oraz sposób wykazywania danych w ewidencji, uwzględniając konieczność przeciwdziałania uchylania się od opodatkowania lub unikania opodatkowania przez grupę VAT, kontroli obowiązków grupy VAT przez organ podatkowy oraz możliwości techniczno-organizacyjnych prowadzenia przez członków grupy VAT tej ewidencji.
Nowa ewidencja struktury JPK_GV (1) będzie obowiązkowo zawierać następujące dane:
- wskazanie daty przesłania ewidencji,
- oznaczenie urzędu skarbowego, do którego jest przesyłana ewidencja,
- wskazanie celu przesłania ewidencji - przesłanie ewidencji albo korekta ewidencji,
- dane identyfikacyjne członka grupy VAT przesyłającego ewidencję tj. numeru identyfikacji podatkowej (NIP), w przypadku gdy członek grupy VAT jest osobą fizyczną - wskazanie nazwiska, pierwszego imienia oraz daty urodzenia oraz w przypadku gdy członek grupy VAT jest podmiotem niebędącym osobą fizyczną - wskazanie pełnej nazwy, a także adresu poczty elektronicznej,
- oznaczenie okresu, za który jest przesyłana ewidencja,
- dane dotyczące czynności, o których mowa w art. 8c ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług tj.:
- numer dokumentu potwierdzającego dokonanie czynności,
- datę wystawienia dokumentu potwierdzającego dokonanie czynności,
- imię i nazwisko lub nazwę członka grupy VAT, na rzecz którego dokonano czynności,
- numer identyfikacji podatkowej (NIP) członka grupy VAT, na rzecz którego dokonano czynności,
- datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi,
- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
- miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
- cenę jednostkową towaru lub usługi,
- należność za dany rodzaj towaru lub usługi,
- należność ogółem za czynność,
- sumę należności ogółem za czynności dokonane w okresie miesięcznym.
Dodatkowo ewidencja ta może zawierać:
- numer telefonu kontaktowego członka grupy VAT przesyłającego ewidencję lub osoby reprezentującej tego członka,
- nazwę systemu teleinformatycznego, z którego jest przesyłana ewidencja,
- w przypadku korekty ewidencji - zakres dokonanych zmian wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty.
Z przywołanym rozporządzeniem oraz załącznikiem stanowiącym sposób wykazywania danych w ewidencji, mogą się Państwo zapoznać pod tym linkiem.