Według najnowszych informacji z początkiem 2022 r. CIT estoński przybierze nowy kształt. Z projektu ustawy nowelizującej wdrażającej założenia tzw. Nowego Polskiego Ładu, estoński CIT będzie obowiązywał w nieco korzystniejszej formie.
Podejrzewa się, że zbyt skomplikowana formuła oraz liczne obowiązki formalne wpłynęły na decyzję o nowelizacji przepisów.
Poszerzenie katalogu podatników
Pierwszą z istotnych, planowanych zmian jest poszerzenie katalogu podatników, którzy będą mogli skorzystać z estońskiego CIT. Planowane jest usunięcie limitu przychodów wynoszącego obecnie 100 mln zł, zatem każda spółka kapitałowa będzie mogła wybrać tę formę opodatkowania, a ponadto z ryczałtu od dochodów będą mogły skorzystać również spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne.
Zmiana warunków i uelastycznienie terminów
Wprowadzone modyfikacje będą również dotyczyć:
- rezygnacji z konieczności ponoszenia określonych nakładów inwestycyjnych jako warunku dla stosowania przepisów o ryczałcie, z zachowaniem możliwości ich ponoszenia w celu skorzystania z preferencyjnej stawki ryczałtu,
- rezygnacji z warunku dotyczącego górnego limitu przychodów podatników opodatkowanych ryczałtem, a w konsekwencji również z domiaru zobowiązania podatkowego,
- uelastycznienia terminów spłaty zobowiązania podatkowego w zakresie tzw. korekty wstępnej, a w niektórych przypadkach również zniesienie obowiązku zapłaty owego zobowiązania.
Zmiany łagodzą warunki zastosowania estońskiego CIT oraz upraszczają konstrukcję tej formy opodatkowania dla podatników. Jeśli myślisz o wdrożeniu nowego rozwiązania w swojej firmie, skontaktuj się z naszymi ekspertami.