Umowa B2B to umowa cywilnoprawna między dwoma firmami regulująca warunki współpracy między działalnościami, które świadczą usługi lub dostarczają towary. Coraz częściej jest to preferowana forma zatrudnienia w firmach – ma to swoje plusy i minusy, jednak to nie jest temat na dziś!
Dlaczego należy zweryfikować formy zatrudnienia w firmie?
Ostatnio Szef KAS potwierdził, że przejście z umowy o pracę na B2B traktowane powinno być jako obejście prawa. Dlaczego?
Kontekst
Firma planowała rozwiązać umowy o pracę, założyć nową spółkę (w tej samej lokalizacji) i związać się z dawnymi pracownikami umową B2B. Sygnatura: DKP3.8082.10.2023
Zdaniem Szefa KAS, który obmówił wydania opinii zabezpieczającej, „pracodawca”, zakres obowiązków oraz miejsce pracy nie zmieniłoby się, byłaby więc to fikcja prowadząca do optymalizacji podatkowej.
Jaki z tego wniosek?
Ponownie podnoszone jest, iż świadczenie usług dla jednego kontraktora, w tym samym miejscu postrzegane może być jako fikcyjne zatrudnienie. Kilka lat temu był już pomysł z testem na przedsiębiorcę… Czy szykują się zmiany w postrzeganiu umów B2B? Będziemy na bieżąco Państwa informować!
Zachęcamy jednak, by zawczasu przeanalizować struktury zatrudnienia w firmie, w tym umowy podpisane z kontrahentami. KR Group oferuje usługę B2B Check, w ramach której sprawdzamy bezpieczeństwo umów cywilnych zawieranych z osobami stale współpracującymi z firmą.