Płatnicy podatku u źródła (WHT), którzy w 2024 roku po złożeniu pierwotnego oświadczenia WH-OSC kontynuowali wypłaty „pasywnych” należności względem tego samego podmiotu bez poboru podatku u źródła lub przy zastosowaniu obniżonej stawki, muszą pamiętać o konieczności złożenia oświadczenia następczego WH-OSC.
WH-OSC
WH-OSC to oświadczenie o posiadaniu dokumentów uprawniających do zastosowania preferencyjnych zasad opodatkowania do wypłat lub dalszych wypłat w podatku dochodowym od osób prawnych.
Formularz jest alternatywą dla długotrwałej procedury "pay & refund", zgodnie z którą płatnik musi najpierw pobrać podatek u źródła według podstawowej stawki, a następnie może ubiegać się o zwrot nadpłaty podatku od urzędu skarbowego. Procedura ta dotyczy wypłat tzw. pasywnych, takich jak dywidendy, odsetki i należności licencyjne, które są dokonywane na rzecz jednego podmiotu powiązanego i przekraczają 2 miliony złotych w roku podatkowym.
Złożenie WH-OSC daje możliwość stosowania zwolnienia z opodatkowania WHT na podstawie przepisów ustawy o CIT lub preferencyjnej stawki podatku wynikającej z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dla płatności na rzecz jednego odbiorcy, które przekroczą 2 mln zł w ciągu roku podatkowego bez konieczności pobierania podatku u źródła i późniejszego ubiegania się o jego zwrot.
WH-OSC składa się w terminie do ostatniego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym płatności dokonywane na rzecz podmiotu powiązanego ze wskazanych wyżej tytułów przekroczyły pułap 2 mln zł. Oświadczenie składane w tym terminie zwane jest oświadczeniem pierwotnym.
Kto musi złożyć oświadczenie następcze WH-OSC?
Płatnicy podatku WHT, którzy po złożeniu pierwotnego oświadczenia WH-OSC kontynuowali wypłaty pasywnych należności bez poboru podatku u źródła lub przy zastosowaniu obniżonej stawki, muszą pamiętać o konieczności złożenia tzw. oświadczenia następczego WH-OSC.
Obowiązek ten dotyczy płatników, którzy:
- w 2024 roku złożyli pierwotne oświadczenie WH-OSC z powodu wypłat pasywnych należności przekraczających 2 mln złotych oraz
- po złożeniu pierwotnego oświadczenia WH-OSC dokonali kolejnych wypłat pasywnych należności do tego samego podmiotu w 2024 roku.
Złożenie następczego oświadczenia WH-OSC nie jest tylko wymogiem formalnym, ale potwierdza, że na moment każdej kolejnej z płatności pasywnych dokonywanych po złożeniu oświadczenia pierwotnego, płatnik dokonał niezbędnej weryfikacji warunków zastosowania stawki innej niż podstawowa.
Termin składania oświadczenia następczego WH-OSC w 2025
Oświadczenie następcze należy złożyć do 31 stycznia 2025 roku, jeśli rok podatkowy płatnika pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W przypadku płatników, których rok podatkowy jest inny, termin upływa ostatniego dnia miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego.
Oświadczenia (pierwotne i następcze) dotyczą tylko jednego roku podatkowego. Jeśli w 2025 roku będą dokonywane kolejne wypłaty pasywnych należności, konieczna będzie ponowna weryfikacja warunków i złożenie odpowiednich oświadczeń do 31 stycznia 2026 roku.
Niezłożenie oświadczenia następczego
Brak terminowego złożenia oświadczenia następczego skutkować będzie utratą prawa do zastosowania preferencji w odniesieniu do dalszych wypłat na rzecz tego samego odbiorcy nie uwzględnionych w oświadczeniu pierwotnym. W konsekwencji polski płatnik będzie musiał zapłacić zaległy podatek od tych dalszych wypłat. Dodatkowo organ naliczy odsetki od zaległości podatkowych.