W dzisiejszym intensywnie zmieniającym się środowisku podatkowym, należy zachować szczególną ostrożność aby uniknąć ryzyka oskarżenia o udział w oszustwie podatkowym i w związku z tym potencjalnych problemów związanych z kwestionowaniem prawa do odliczenia podatku VAT.
Coraz większa skuteczność organów
Jak podaje Ministerstwo Finansów przez pierwsze III kwartały 2024 roku wykryto ponad 222 tys. fałszywych faktur, jest to największa liczba wykrytych fikcyjnych faktur od 6 lat, co pokazuje, że prowadząc działalność gospodarczą można bardzo łatwo zostać nieświadomie uwikłanym w karuzelę podatkową, a tym samym zmierzyć się z zarzutami o oszustwo podatkowe.
Ważne: Wdrożenie i stosowanie kompleksowej procedury weryfikacji kontrahentów pomoże uniknąć ryzyka związanego z ewentualnymi zarzutami wyłudzenia podatku VAT czy też niedochowaniu należytej staranności. W przypadku wdrożonej już procedury, zaleca się ich stałe aktualizowanie uwzględniając ewoluujące się orzecznictwo sądów krajowych i europejskich.
Wyrok NSA
Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 29 października 2024 roku
(sygn. I FSK 352/21), organy podatkowe nie są zobowiązane do sprawdzania możliwości sprostowania faktur przez ich wystawców, ani do nakazywania takiego sprostowania przed oddaleniem wniosku o odliczenie VAT.
Zgodnie z wyrokiem, nawet jeśli nie ma podejrzeń o oszustwo podatkowe, organ podatkowy może odmówić przedsiębiorstwu prawa do odliczenia podatku VAT nienależnie zapłaconego dostawcy usług, jeśli transakcja powinna podlegać mechanizmowi odwrotnego obciążenia. Jednocześnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 11 kwietnia 2019 roku (sprawa C-691/17) orzekł, że jeżeli odzyskanie równowartości VAT przed sądem cywilnym okaże się niemożliwe (zwłaszcza w razie upadłości kontrahenta), to usługobiorca powinien móc wystąpić o zwrot bezpośrednio do organu podatkowego. Nakazują to zasady proporcjonalności i neutralności podatkowej VAT.
Procedura podatkowa - instrukcja postępowania, której celem jest ograniczenie ryzyka podatkowego w firmie
Orzeczenia te podkreślają, jak ważne jest posiadanie solidnych procedur należytej staranności, aby móc skutecznie dochodzić swoich praw w przypadku problemów z kontrahentami. Warto już wcześniej zabezpieczyć swoją firmę przed negatywnymi skutkami błędnego fakturowania przez kontrahentów oraz wypracować ścieżkę akceptacji i weryfikacji poprawności faktur zakupowych, która pozwoli na ograniczenie błędów do minimum i identyfikowanie problematycznych faktur znacznie wcześniej. Solidnie opracowane wewnętrzne procedury nie tylko wspomogą Państwa procesy księgowe ale również zminimalizują ryzyka podatkowe.
Więcej o procedurach podatkowych dowiedzą się Państwo klikając tutaj: Procedury podatkowe.
Co należy zrobić?
Aby zredukować ryzyko podatkowe, każdy przedsiębiorca powinien opracować i wdrożyć opisane procedury podatkowe. Służą one nie tylko prawidłowemu wypełnianiu obowiązków podatkowych w firmie, ale także ułatwiają wykazanie przed organami podatkowymi dochowania należytej staranności. Przed opracowaniem procedur zalecamy przeprowadzenia profesjonalnego audytu podatkowego. Obserwując stale rosnącą liczbę kontroli podatkowych dotyczących opodatkowania podatkiem VAT, wydaje się, iż działania te stają się obecnie nieuniknione.