Planowane zmiany oznaczają małą rewolucję w obszarze podatku od nieruchomości. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zmiany dotyczące podatku od nieruchomości, które obejmują między innymi:
1. Wprowadzenie do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych autonomicznej definicji pojęcia „budynek” jako obiektu, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, również w przypadku, gdy jest on częścią obiektu wymienionego w poz. 1–6 załącznika nr 4 do ustawy, tj.: odkrytych: obiektów sportowych i obiektów rekreacji, stacji uzdatniania wody, oczyszczalni ścieków, obiektów obronnych (fortyfikacji), obiektów ochronnych, obiektów hydrotechnicznych a także przejść dla pieszych: nadziemnych i podziemnych oraz ciągów pieszych.
Analogicznie, jak w obowiązującym stanie prawnym, przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości będzie zatem budynek wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, przy czym instalacje te (takie jak: instalacja elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, cieplna, telekomunikacyjna, gazowa znajdujące się wewnątrz budynku i stanowiące jego integralną część) nie będą podlegały opodatkowaniu - podstawą opodatkowania budynku jest jego powierzchnia użytkowa.
2. Wprowadzenie do ustawy pojęcia „budowla”. Zgodnie z projektem ustawy za budowlę należy uznać:
- obiekty wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, a także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową;
- części budowlane urządzeń niestanowiących części budowli, o których mowa w pkt. 1;
- części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych;
- fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń;
- przyłącza do obiektu budowlanego .
W zaproponowanej definicji „budowli” rezygnuje się z odwołania do przepisów prawa budowlanego.
3. Ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych uznając garaże za część mieszkalną takiego budynku. W efekcie tej zmiany do opodatkowania wyodrębnionego garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym będzie miała zastosowanie stawka podatku od nieruchomości przewidziana dla budynków mieszkalnych.
4. Dodanie przepisu zwalniającego z podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle wchodzące w skład obiektu infrastruktury usługowej, tj. terminali towarowych.
5. Zmiany w zakresie zwolnień w podatku od nieruchomości dla gruntów, budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego, a w zakresie gruntów jedynie tej ich części, która zajęta jest na te budynki i budowle.
6. Zmiany w zakresie zwolnienia w podatku od nieruchomości dla instytutów badawczych, którego celem jest ograniczenie zakresu zwolnienia podmiotowego instytutów badawczych z podatku od nieruchomości.
7. Obowiązek złożenia w 2025 r. informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych (IN-1) przez współwłaścicieli garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2024 r. Projekt ustawy dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji: https://legislacja.gov.pl/projekt/12386262/katalog/13064854#13064854
O wszystkich zmianach będziemy Państwa informować na bieżąco. Jeżeli potrzebują Państwo jakiegokolwiek wsparcia w tym zakresie, zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.