Spółka zwróciła się z zapytaniem czy po dokonaniu połączenia w trybie art.44c ustawy o rachunkowości w 2021 r. może od 2022 r. wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (estoński CIT), składając w 2021 r. zawiadomienie o zamiarze wejścia w reżim estońskiego CIT przy spełnieniu wszystkich warunków ustawy o CIT, oraz gdy nie zachodzą przesłanki do wyłączenia z tego sposobu opodatkowania. Organ twierdził, że spółka, która planuje połączenie w 2021 ze spółką komandytową jest objęta wyłączeniem, o którym mowa w art.28k ust. 1 pkt. 5 lit a ustawy o CIT, tj. niestety nie może już w 2021 r. wejść w system estońskiego CIT.
Spółka argumentowała, że w jej przypadku należy zastosować przepis przejściowy art. 9 ustawy z 28 listopada 2020 r., o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, który nie zawierał warunku, z którego wynikałoby, że w takim wypadku opodatkowanie od dochodów Spółek powinno zacząć się w trakcie 2021 r. Zatem błędne jest przyjęcie, że warunkiem przejścia na estoński CIT jest zarówno złożenie zawiadomienia ZAW_RD w 2021 r. oraz opodatkowanie dochodów ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych w trakcie 2021 r.
W sprawach budzących wątpliwości interpretacyjne warto kierować sprawy w trybie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych, czy także na drogę sądową w celu rozpatrzenia przez sądy administracyjne.
Nasi eksperci służą wsparciem w sprawach podatkowych. Zapraszamy do kontaktu!