Początek roku jest okresem, w którym podatnicy nie tylko rozpoczynają aneksowanie umów, ale również dokonują pierwszych analiz w zakresie korekt cen transferowych.
Czym jest korekta cen transferowych?
Korekta cen transferowych to inaczej korygowanie (dostosowanie) polegające na urynkowieniu transakcji rynkowej na dzień jej zawarcia. Przyczyną powstania korekty jest konieczność wyrównania oczekiwanego poziomu rentowności ze względu na wystąpienie trudnych do przewidzenia wcześniej okoliczności. Dokonanie korekty cen transferowych, musi zostać poprzedzone konkretnymi okolicznościami, których nie dało się przewidzieć podczas planowania cen transferowych na dany rok. Do wspomnianych okoliczności zaliczają się:
- zmiany rynkowych cen podstawowych surowców lub materiałów;
- zmiany kursów walutowych;
- wzrost lub spadek stóp procentowych;
- zmiany popytu lub podaży na produkt;
- częściowe zamknięcie gospodarki spowodowane przez czynnik zewnętrzny (np. pandemię);
- przerwanie łańcucha dostaw (obecnie ze względu na pandemię).
Powody dokonania korekt cen transferowych w świetle wpływu COVID-19 .
Wystąpienie COVID-19, jak również jego następstw, nie jest automatycznie równoznaczne z tym, że istnieją podstawy do dokonywania korekty cen transferowych wszystkich transakcji kontrolowanych[1]. Tylko dokładne i indywidualne zbadanie poszczególnych transakcji kontrolowanych pomoże w ustaleniu, czy na pewno mamy do czynienia z korektą cen transferowych.
[1] Znajduje to potwierdzenie w stanowisku Ministerstwo Finansów z 21 grudnia 2021 roku przedstawionym w dokumencie„Wpływ Covid-19 na ceny transferowe. Zbiór dobrych praktyk”