Od 2019 roku, Ustawa o Podatku Dochodowym od Osób Prawnych (TAO Act) umożliwia, o ile spełnione zostaną określone warunki, ustanowienie grupy kapitałowej, złożonej z co najmniej dwóch podatników.
Kto może skorzystać z grupowego opodatkowania?
Grupa kapitałowa może być ustanowiona przez (wykluczając firmy non-profit i niektóre rodzaje podmioty) zasadniczo wszystkie podmioty gospodarcze, stowarzyszenia, Europejskie spółki akcyjne, w których :
- pomiędzy poszczególnymi podatnikami, bezpośrednio lub pośrednio, istnieje związek gospodarczy oparty na co najmniej 75% praw głosu, oraz
- dni bilansowe są takie same, ich sprawozdania finansowe są sporządzane w oparciu o te same standardy rachunkowości.
Termin złożenia wniosku to okres od 1 do 20 dnia listopada poprzedzającego rok podatkowy.
Jeżeli wniosek zostanie złożony do 20 listopada 2022 roku, a członkowie grupy kapitałowej spełnią wszystkie warunki określone przez ustawę TAO, wydane zostanie pozwolenie na utworzenie podmiotu z dniem od 1 stycznia 2023 r.
Dlaczego warto zdecydować się na utworzenie grupy kapitałowej?
Opodatkowanie grupowe jest korzystne dla grup przedsiębiorstw, w których występują zarówno przedsiębiorstwa generujące straty (z ujemną podstawą opodatkowania), jak i przynoszące zyski (z dodatnią podstawą opodatkowania). Ujemna podstawa opodatkowania członka grupy lub członków grupy o ujemnej podstawie opodatkowania może - w ramach określonych przepisami prawa - obniżyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na poziomie grupy, w wyniku czego obniża się również podstawa opodatkowania podatku należnego od poszczególnych członków grupy o dodatniej podstawie opodatkowania.
Należy podkreślić, że grupowa podstawa opodatkowania może być pomniejszona o sumę indywidualnych ujemnych podstaw opodatkowania członków grupy, czyli o odroczoną stratę grupy już w powstałym roku podatkowym.
W trakcie korzystania z ulgi podatkowej, grupa jest traktowana jako jeden podmiot. Wystarczy więc, aby jeden członek grupy spełnił warunki związane z ulgą.
Nie ma konieczności sporządzania rejestru cen transferowych dla transakcji pomiędzy członkami grupy, jak również nie ma obowiązku stosowania korekty cen transferowych, co pozwala na obniżenie poziomu kosztów administracyjnych. Wybierając opodatkowanie grupowe, firmy mogą osiągnąć znaczne oszczędności finansowe i podatkowe