Sprawdź, w jaki sposób zaoszczędzić przy wchodzeniu na nowy rynek
Ulga na ekspansję (ulga pro-wzrostowa), zaprezentowana została w pakiecie zmian podatkowych Polskiego Ładu, wprowadzonych 1 stycznia 2022 r. Nowa ulga ma zachęcić do inwestycji w rozwój firmy oraz poszukiwania nowych rynków zbytu. Ulgę na ekspansję można połączyć z ulgą B+R, ulgą na robotyzację czy IP Box tworząc kompleksowe narzędzie rozwoju biznesu.
Odbiorcami ulgi są podatnicy CIT oraz PIT, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych według skali podatkowej oraz według stawki liniowej, którzy planują rozwój firmy poprzez ekspansję krajową lub zagraniczną. Mogą oni dodatkowo odliczyć wydatki, które związane są ze zwiększeniem przychodów ze sprzedaży produktów w dwóch etapach - rozliczenia ich jako standardowy koszt uzyskania przychodu, a następnie w ramach ulgi.
Z ulgi na ekspansję skorzystać mogą podatnicy PIT (rozliczający się skalą podatkową lub podatkiem liniowym) a także podatnicy CIT, którzy planują rozwój swojego biznesu w Polsce oraz poza granicami kraju. Zgodnie z założeniem Ministerstwa Finansów ulga pozwoli zwiększać przychody, dzięki którym będą firmy mogły dalej się rozwijać.
Tak, warunkiem odliczenia wydatków jest wzrost przychodów ze sprzedaży produktów w ciągu dwóch lat, licząc od roku podatkowego, w którym podatnik poniósł koszty. Istotny jest fakt, że z ulgi nie można skorzystać przy odsprzedaży produktów podmiotom powiązanym.
Tak, odliczeniu podlega nie więcej niż 1 mln zł w roku podatkowym. W przypadku straty w danym roku podatkowym, dochód można odliczyć w następnych 6 latach.