Analizy porównawcze/zgodności
Zgodnie z projektem zmian lokalna dokumentacja cen transferowych będzie mogła być pozbawiona obligatoryjnej analizy porównawczej bądź analizy zgodności w sytuacji gdy dokumentowana transakcja:
- spełnia kryteria mechanizmu safe harbour dla transakcji kontrolowanych, które stanowią usługi o niskiej wartości,
- jest zawierana przez podmioty powiązane będące mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą w rozumieniu na gruncie definicji zawartych w Ustawie Prawo przedsiębiorców,
- stanowi transakcję z kontrahentem z raju podatkowego, ale niebędącym podmiotem powiązanym,
- stanowi transakcję z podmiotem niepowiązanym gdy rzeczywisty właściciel kontrahenta jest rezydentem raju podatkowego.
Dodatkowo w przypadku umowy: spółki niebędącej osobą prawną, wspólnego przedsięwzięcia lub innej tego typu umowy, analiza cen transferowych ma obejmować głównie ustalone reguły dotyczące: praw wspólników, stron umowy do partycypacji w zysku/stracie.
Korekty cen transferowych
Projekt zmian w przepisach zakłada potencjalną możliwość zastosowania przez podatnika korekty in minus w przypadku, gdy podmiot otrzymał od podmiotu powiązanego dowód księgowy, który jest dowodem na dokonanie korekty cen transferowych.
Ponadto w projekcie zrezygnowano z obligowania podatnika do ujmowaniu informacji o korekcie cen transferowych w rocznej deklaracji podatkowej.
Safe harbour finansowy
Zgodnie z zaproponowanymi zmianami okres za który badana jest możliwość skorzystania z safe harbour finansowego ma być dany rok podatkowy. Obecnie badanie stosuje się do roku obrotowego. Momentem, w którym dana umowa finansowania powinna być zgodna z warunkami ustalonymi przez Ministra Finansów w ramach mechanizmu safe harbour finansowego w zakresie oprocentowania powinien być każdy moment zmiany umowy pożyczki. Dotychczas przepisy obligują do analizy spełnienia warunków safe harbour finansowego w momencie zawarcia umowy finansowania.
Zwolnienia z obowiązku przygotowania dokumentacji cen transferowych
W ramach projektu zmian zaproponowano szereg zwolnień z obowiązków dokumentacyjnych cen transferowych. Rozszerzenie katalogu zwolnień z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych obejmuje następujące sytuacje gdy dana transakcja:
- objęta jest mechanizmem safe harbour finansowym,
- odbywa się pomiędzy położonymi w Polsce zakładami zagranicznymi, dla których jednostki macierzyste są podmiotami powiązanymi,
- jest pomiędzy położnym w Polsce zakładem zagranicznym podmiotu powiązanego będącego nierezydentem oraz powiązanym z nim podmiotem mającym rezydencję podatkową w Polsce,
- objęta jest porozumieniem podatkowym,
- objęta jest porozumieniem inwestycyjnym,
- stanowi tylko i wyłącznie transakcję refakturowania.
Jednak w przypadku transakcji refakturowania będzie trzeba spełnić następujące kryteria:
- brak wartości dodanej wynikającej z transakcji
- rozliczenie transakcji bez uwzględniania marży lub narzutu,
- rozliczenie bez stosowania klucza alokacji,
- rozliczenie nie jest połączone z realizacją innej transakcji kontrolowanej,
- rozliczenie nastąpiło od razu po dokonaniu zapłaty na rzecz podmiotu trzeciego,
- podmiot powiązany nie jest podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium w raju podatkowym.